Tricki zostały przetestowane na Win 98 i działały. Nie dam uciąć sobie głowy, że wszystkie będą działać na Win XP lub nowszym (ale większość powinna). Zmian dokonujesz na własną odpowiedzialność!!!


Oglądających: 1
Wstęp
Flash
Gry
Humor
Programy
Windows
  Rejestr
  Tricki
Sklepik
Czat
WWW
Komórki
Różne

Tricki z Windowsem

95, 98, NT Pulpit w oknie

Jesli masz wiele jednocześnie otwartych okien i chcesz się dostać do pulpitu bez minimalizowania ich wszystkich, spróbuj otworzyć zawartosć pulpitu w innym oknie. Aby to zrobić, kliknij przycisk Start, wybierz polecenie Uruchom, wpisz "." (sama kropkę) i naciśnij [Enter]. Powinno się pojawić okno z zawartościa pulpitu.

IE, 98 Duży ekran

Jeśli używasz przegladarki Internet Explorer 4,5,6... wiesz, że pozwala ogladać strony WWW na pełnym ekranie. Jeżeli chcesz zrobic to samo w Eksploratorze Windows, naciśnij klawisz [F11]. Ponowne naciśniecie tego klawisza przywraca poprzedni stan okna programu.

IE, NT, 95, 98 Szybki dostęp

Prostym sposobem utworzenia skrótu do często używanych plików i aplikacji może być przeciaganie ich na pulpit za pomocą prawego przycisku myszy i wybranie opcji Utwórz skrot(y) tutaj. Przeciągnij aplikacje, których często używasz na pasek szybkiego uruchamiania. Zostana wyswietlone w postaci ikon. Chcąc usunać jakieś ikony, które wydają Ci się zbędne (w tym te, które znalazły się tam domyślnie), musisz klikać je prawym przyciskiem myszy i wybierać polecenie Usuń.
Jeśli regularnie zapisujesz pliki na dyskietkach lub często ogladasz strony WWW, pewnie wiesz, że można ten proces przyspieszyć za pomoca kliknięcia prawym przyciskiem myszy i wybrania polecenia Wyślij do. Chcąc regularnie wysyłać pliki do pewnych aplikacji, na przykład pliki HTML do Notatnika Windows (w celu edycji), powinieneś otworzyć folder Windows\SendTo i przeciagnać do niego prawym przyciskiem myszy ikony wybranych aplikacji. Kiedy następnym razem wybierzesz polecenie Wyślij do z menu podręcznego, w wyświetlonej liście miejsc docelowych powinny się znalezć nowe programy.

Folder lub plik, którego nie można skasować.

Należy nadać folderowi lub plikowi nieprawidłową nazwe. Nazwa ta musi zawierać znak ASCII 20 (dziesiętnie).Nie jest to żaden znak alfanumeryczny tylko tzw. znak sterujący, aby go wprowadzić, gdy zmienia się nazwę pliku lub foldera, trzeba przy wciśniętym lewym klawiszu Alt wpisać liczbę 20 z klawiatury numeryczej. Po puszczeniu Alt-u pojawi się nowy znak. Po zatwierdzeniu Enter-em można spróbować wejść do folderu/otworzyć plik, skasować go lub zmienić nazwę. Za każdym razem wyskoczy błąd. Sposobem na usuniecie tego folderu/pliku jest sformatowanie dysku lub uruchomienie ScanDiska. Należy obowiązkowo odznaczyć opcję Automatycznie naprawiaj błędy, bo nic nie zostanie naprawione. Podczas skanowania, gdy ScanDisk dojdzie do miejsca na dysku z naszym folderem lub plikiem, wykruje błąd i zapyta co zrobić. Trzeba wtedy koniecznie wybrać Usuń uszkodzony folder (albo Usuń uszkodzony plik) i kliknąć na OK. Potem trzeba jeszcze raz kliknąć na OK, aby zatwierdzić. Jak widać nadanie folderowi lub plikowi nieprawidłowej nazwy powoduje w konsekwencji utratę całe jego zawartości.

Folder i plik bez nazwy.

Normalnie, przy zmianie nazwy, nie można zostawić pustego pola i nacisnąć Enter, aby zatwierdzić. Wyskakuje wtedy komunikat, że trzeba podać nazwę pliku (nawet jeśli jest to folder :) ). Aby to obejść trzeba coś wpisać. Ale co? Trzeba wpisać specjalny znak, którego nie ma na klawiaturze, ale można go wprowadzić za pomocą klawisza Alt i klawiatury numerycznej. W tym celu, po zaznaczeniu pliku lub folderu i naciśnięciu F2 (lub wybraniu Zmień nazwę z menu podręcznego), trzeba wcisnąć lewy Alt. Przytrzymując go na klawiaturze numerycznej należy wcisnąć po kolei klawisze 0 1 6 0. Po wciśnięciu ostatniego puszczamy Alt. Widać, że kursor przesunął się, tak jakby została wpisana spacja. Oczywiście to nie to samo i wciśnięcie spacji nic nie da. Teraz można już nacisnąć Enter. Otrzymujemy plik lub folder bez nazwy.
Metoda ta przydaje się w jeszcze jednej sytuacji. Gdy jesteśmy w DOS-ie i chcemy wpisać długą nazwę pliku, to musimy użyć tyldy (~). Naciśnięcie klawisza z tym znakiem nic nie da. Trzeba wcisnąć Alt i kolejno wcisnąć 1 2 6. Po puszczeniu Alt-u uzyskamy tyldę.

Tapeta na pasku narzędzi w IE.

Internet Explorer w wersji od 3.0 (a może i wcześniejszych) ma opcję ustawiania bitmapy jako tła paska narzędzi. Aby ustawić tapetę, należy w Rejetrze, w kluczu HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Internet Explorer\Toolbar utworzyć nową wartość ciągu o nazwie BackBitmap o wartości takiej, jak ścieżka dostępu do bitmapy, którą chcemy ustawić jako tapetę paska narzędzi, np. C:\Windows\iebitmap.bmp . Ta sama tapeta będzie też widoczna w Outlook Express-ie.

Wyślij do...

Aby dodać do podmenu "Wyślij do" dodatkową pozycję należy w tym celu w folderze C:\Windows\Send To\ utworzyć skrót, np. odnoszący się do jakiegoś folderu.

Autorun stop

Jeżeli przy włożeniu do napędu dowolnej płyty z plikiem Autorun.ini wciśniemy i przytrzymamy klawisz Shift, to funkcja "automatyczne powiadamianie przy włożeniu" nie zostanie uruchomiona. Tak samo się dzieje w przypadku aplikacji z grupy StartUp.

Szybkie przechodzenie między zakładkami

Kombinacja klawiszy Ctrl+Tab umożliwia nam przechodzenie miedzy kolejnymi zakładkami w oknie, natomiast Ctrl+Shift+Tab wykona tą samą operację, tyle że w lewą stronę.

Zamykanie aktywnych okien

Aktywne okna możemy szybko zamknąć kombinacją klawiszy Alt+F4. Przy braku otwartych okien naciśniecie kombinacji spowoduje wyświetlenie okna dialogowego zamykania systemu.

Zawartość folderu na pasku

Przeciągnij na krawędź pulpitu dowolny folder (może być nawet Mój komputer czy Kosz). Wyświetli się nowy pasek ukazujący zawartość folderu.

Skróty klawiaturowe

W Łindołs 98 programom można nadać skróty klawiaturowe. W tym celu kliknij prawym klawiszem myszy na skrót danego programu, wybrać właściwości i w oknie, które się pojawi w polu Klawisz skrótu wybierz dowolną literę. Przykładowo gdy wybierzesz R skrótem klawiaturowym będzie kombinacja klawiszy Ctrl+Alt+R.

Bezpośrednie usuwanie plików z dysku

Aby bezpośrednio usunąć z dysku plik lub folder należy go wpierw zaznaczyć, a następnie zastosować kombinację klawiszy Shift+Delete. Zostanie wyświetlone okno z pytaniem "Czy na pewno chcesz usunąć ?

Opcje paska pulpitu (?)

Naciśnij i przytrzymaj klawisz Ctrl, następnie wybierz Menu Start/Ustawienia/Pasek zadań i menu start. Widzimy nową zakładkę "Opcje paska pulpitu". Nie zawiera ona żadnych aktywnych elementów.

Wybieranie programów z Menu Start za pomocą klawiatury (bez strzałek)

W Menu Start w nazwie każdej pozycji podkreślona jest jedna litera, po wybraniu której zostanie ona wybrana. Ten sam efekt możemy dodać do zawartych w menu Programy folderów i skrótów. Można to zrobić dopisując do nazwy znaczek &. Podkreślona zostanie litera poprzedzona przez ten znaczek.

Zmiana ikony folderu

Włączamy Opcje folderów i wybieramy kartę Typy plików. Dwukrotnie klikamy na pozycję Folder, a następnie na przycisk Zmień ikonę. Wybieramy nową i zatwierdzamy zmiany.

Szybkie przechodzenie do folderu nadrzędnego

Dla przykładu włączamy np. Notepad, wybieramy Zapisz, klikamy na dowolny folder i jeżeli jesteśmy aktualnie w Moich Dokumentach to naciśnięcie Backspace spowoduje wejście do folderu nadrzędnego, w tym przypadku na Pulpit.

Dodatkowe ikony

Dodatkowe (zaszyte) ikony można znaleźć w plikach shell32.dll, pifmgr.dll, systray.exe, progman.exe, morcons.exe itd.

Usuwanie niepotrzebnych pozycji z Panelu sterowania

Niepotrzebne elementy z Panelu sterowania można usuwać poprzez kasowanie odpowiadających im plików *.cpl (rozszerzenie panelu sterowania) z C:\Windows\System.

Plik *.mid na uruchomienie Windows

Dla lepszego efektu wyłączamy najpierw dotychczasowy dźwięk (Panel sterowania\Dźwięki). Następnie w folderze Windows\Menu start\Autostart tworzymy skrót do wybranego pliku mid. We właściwościach skrótu wybieramu "Uruchom: Zminimalizowane okno".

Logo we właściwościach systemu

W folderze Windows\System tworzymy plik "oemlogo.bmp" rysując w nim nasze logo. Następnie tworzymy plik o nazwie "oeminfo.ini" i wpisujemy do niego następującą formułę:
[general]
Manufacturer=dowolna nazwa
Model=dowolna nazwa

[Support Information]
Line1=dowolna nazwa
Line2= . . .
Do góryW górę
Gry internetowe
Bramka ochronna na schody
Czy wiesz, ze dobry humor gwarantuja najlepsze dowcipy? Sam zobacz!
WJKJXXM WQPZPVM WQJBXYM WQQGPPM
© Copyright Promocja stron 2003-2010 Mapa witryny | Humor | Kontakt